تبلیغات
مدیریت و منابع انسانی - مطالب فروردین 1395
هر روز بهتر می شویم، اگر روحیه و امید داشته باشیم. (روزنوشتهای سید محمد اعظمی نژاد)
یادداشت 31 فروردین 95
سه شنبه 1395/01/31 ساعت 02:48 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( دیدگاه ها )
شرح حال مردمان ما، شاید بهتر درک شود وقتی که هرچه بیشتر در جریان زندگی روزمره آنها قرار بگیریم.
چندی پیش در هنگام مراجعه به یکی از ادارات دولتی با صحنه ای مواجه شدم؛ این نوشتار بهانه ای برای تسهیم با مخاطبان عزیز است. 
اپیزود اول- ساعت 7:50 صبح، در آن اداره را باز نکرده اند و بیش از 50 نفر در معبر باریک پیاده رو به صورت بلاتکلیف ایستاده اند. یکی از افراد که فکر می کرد نسبت به بقیه باهوش تر است، پیشنهاد کرد که لیست اسامی نوشته شود تا در هنگام ورود افراد دچار مشکل نشود. (توضیح اینکه ورودی آن اداره دارای سیستم نوبت دهی بود!) 
درب اداره دقایقی بعد از 8 صبح باز شد و همان با وضعیتی نامناسب به سمت سیستم نوبت دهی هجوم بردند. اتفاق قابل پیش بینی بود، درگیری شدید بین افراد برای گرفتن نوبت از سیستم(و جالب اینکه همان افراد در بدو ورود اسم نوشته بودند!). بی انضباطی رفتاری افراد حاضر پس از حدود نیم ساعت با ورود یکی از کارمندان اداره و رفتاری بسیار زننده با افراد به پایان رسید و هر فرد یک نوبت در دست خود داشت.
اما کارمندان اداره هنوز آماده کار نشده بودند، آنها با طمانینه کامل مشغول صرف صبحانه(شامل نان بربری، پنیر و گوجه و ...) بودند و این مراسم روحانی تا حدود ساعت 9 صبح با وجود حدود بیش از 100 نفر ارباب رجوع ادامه داشت. 
کارمندان با انگیزه و وظیفه شناس بالاخره پشت میزکار خود رفتند و کامپیوترها را روشن کردند به اصطلاح خودشان تا سیستم بالا بیاید حدود یک ربع طول کشید. 
اپیزود دوم-ساعت حدود 11:30 همانروز، هنوز هیچ اتفاقی نیافتاده است. کارمندان زحمتکش هیچ اقدام موثری نکرده اند با وجود اینکه ظاهرا به سختی مشغول کارند! البته ایشان کم کم خود را برای مراسم زیبای صرف ناهار آماده می کنند. هیچ امیدی نیست که کاری شاید کل فرایند آن کمتر پانزده دقیقه طول می کشد، امروز انجام شود! کارمند دلسوز پیشنهاد می کند که «شما برو فردا بیا، امروز معطل می شوی!) 
اپیزود سوم- روز بعد مراجعه می شود، اساسا"پرونده مفقود شده است! شماره رسید پیگیری و پرونده ای که داده اند اشتباه درج شده است. بی انضباطی در سازمانی که کسب و کار اصلی اش محاسبات مالی است موج می زند! پرونده  جایی نزدیک به سطل زباله با دعا و نیایش و توسل پیدا می شود. خلاصه اینکه آخر وقت روز دوم نامه مورد نظر آماده می شود. خوشحال از اینکه بالاخره نتیجه حاصل شده است، اداره ترک می شود. 
اپیزود چهارم- در میانه راه بار دیگر نامه با دقت بیشتری ورانداز می شود، اشتباهات کوچکی دارد!!! به جای واژه مفاصای سال 94، ذکر شده است مفاصای سال 93، و به جای شش دانگ، ذکر شده است سه دانگ!!! یادم آمد آن کارمند زحتمکش در هنگام تهیه نامه نهایی در حال گفتگوی داغی با همکارانش درباره مدل جدید نوت بوک سامسونگ، هیچ تمرکزی در تهیه نامه مورد نظر نداشته است. باید دوباره فردا صبح برگشت...
اپیزود پنجم-کارمند مذکور معذرت خواهی نمی کند بلکه از مراجعه مجدد ناراحت است. برای اینکه کار انجام شود از او پوزش می خواهم، این فرمول افاقه حاصل می کند و با اکراه تمام نامه را تصحیح می کند و به دست می دهد! 
در هنگام خروج از آن اداره؛ چشمانم به اصول محوری آن اداره که در یک تابلو بسیار بزرگ در ورودی نصب شده بود افتاد.  واژگانی چون مسئولیت پذیری، پاسخگویی، مشتری مداری، تکریم ارباب رجوع به قول یکی از دوستان -خیلی گل درشت- در آن گنجانده شده بود اما دریغ از ذره ای توجه و اجرای آن..


1- فشارهای اقتصادی و معیشتی، درگیری ها، تعارضات بین فردی مردمان ما را به افرادی کم گذشت، عجول، بی انضباط تبدیل کرده است. همه ما باید برای به نمایش گذاشتن رفتارهای اجتماعی قابل قبول و مناسب تمرین کنیم. آرامش درون، انضباط و متانت در رفتار لیاقت مردمان ما است. 
2- ارد بزرگ می گوید: ریشه کارمند نابکار ، در نهاد سرپرست و مدیر ناتوان است. وضعیت عملکردی ادارات به ویژه کارمندان دولتی نشان از فقدان سرپرستی و مدیریتی کارآمد است. بنابراین برای بهره وری مناسب تر کشور نیازمند مدیران لایق و توانمند است. مدیرانی که یکباره زاییده نمی شوند بلکه باید برای پرورش و توسعه آنها امروز سرمایه گذاری کرد تا شاید 5 سال دیگر محصول آن به بار بنشیند. 
به یاد دارم در فرایند آموزش یکی از ادارات به عارضه قابل تاملی برخورد کردم. افرادی که خود را به تجاهل می زدند تا کاری به ایشان ارجاع نشود. این افراد عقیده دارند(که ظاهرا درست هم هست) هرچه خود را بیشتر بدون مهارت و دانش نشان بدهی، کار کمتری بر دوش تو خواهند گذاشت! 
3- من گمان می کنم بسیاری از ادارات و فرایندهای ما نیاز به مهندسی مجدد و بازنگری اساسی دارند. چالش جدی اغلب فرایندها در ادارات آن است که هنوز وابسته به کاغذ و پرونده های قطور هستند. در روزگاری که  بدون کاغذ(paperless) و تحت وب می توان کسب و کارها را به خوبی اداره نمود، هنوز ادارات ما درگیر تشکیل پرونده و پاسکاری سرضرب مراجعین هستند. 
 ارد بزرگ  جمله قابل تعمق دیگری نیز درباره کارمندان دارد: 
کارمندان نابکار ، از دزدان و آشوبگران بیشتر به کشور آسیب می رسانند.

چهره مردمان ایران شادتر، خندان تر و امیدوارتر بسیار زیباتر است.به امید فردایی که خواهیم ساخت. 

برچسب‌ها: مدیریت , بهره وری ,

نوشتاری برای امین عزیز...
شنبه 1395/01/28 ساعت 03:56 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( دیدگاه ها )
پیش نوشت:چندسال پیش با مادر رنجدیده ای مواجه شدم که همسر خود را از دست داده بود و از بیکاری پسر جوانش گله مند بود. او اظهار می کرد که این وضعیت فرزند او را دچار خانه نشین کرده است. البته در میان این درددل اطلاعاتی منتقل نمود که بسیار قابل تامل بود. آن مادر می گفت پسر جوانم از آن قدر از بیکاری ناراحت است که پیراهن سیاه می پوشد و در خانه نشسته و ترانه های غمگین می شنود! آن مادر گفته بود پسرش دیپلم و گواهی نامه دارد و از نظر جسمانی نیز فردی سالم است! 
من همیشه باور دارم در کمک کردن به دیگران باید به آنها ماهیگیری یاد داد و دادن ماهی دردی از آنها دوا نخواهد کرد و برای همین تقریبا در اکثر مواقع در مواجهه با چنین موقعیت ها، سعی در نشان دادن مسیری بهتر برای ادامه دارم(کاری که به گمان من رسالت همه ما انسان ها هم هست) 
اما آن مادر نگران، آنقدر اصرار و تماس داشتند که به ناگزیر برای آن پسر جوان جایی به عنوان راننده یک شرکت کاری یافتم.  اما قبل از آنکه آن پسر را به آنجا بفرستم از او خواستم تا به دفتر کارم بیاید تا دقایقی با هم صحبت کنیم. جالب آن بود که آن پسر علیرغم آنکه ادعا کرده بود؛ گواهی نامه و دیپلم نداشت و او فردی ناآرام از نظر ذهنی و روانی بود. بنابراین موضوع شغل راننده برای وی منتفی شد و البته من در آن جلسه دریافتم این فرد آمادگی قبول مشاغل دیگر در همین سطح را به دلیل روحیه بسیار منفی گرایش ندارد. 
با اصرار مکرر آن مادر رنجدیده و بیمار و نیازمند، دوباره شغلی برای آن فرد به عنوان کارپرداز در یک شرکت بسیار خوب یافتم. اما پس از دو هفته مدیرعامل آن شرکت که از دوستان بسیار خوب و نزدیک من هم هست از من پوزش خواست و گفت که این فرد انضباط شرکت را به طور کامل به هم ریخته است و باید عذرش را بخواهد. باز هم از او برای آن پسر فرصت خواستم. اما آن پسر از آن فرصت نیز استفاده نکرد! 
اما چندی پیش یکی از دوستان مخاطب به نام امین با وجود داشتن مدرک کارشناسی ارشد و در اختیار داشتن مهارت های بسیار خوب طی ارسال پیامی از بنده درخواست نموده تا بتوانم شغلی در شهرستان محل سکونت او برایش بیایم. 
برای امین عزیز و دوستان دیگری مشابه او هستند نکاتی دارم:
1- به گمان من هیچ کس-تکرار می کنم-هیچ کس غیر خود ما نمی تواند کاری برای بهتر شدن اوضاع ما انجام دهد. 
2- امین عزیز، دنیای امروزی دنیای افراد خوش شانس(یا بد شانس) نیست! شانس به سراغ افرادی می آید که برای دریافت آن آمادگی بیشتری دارند. 
3- شاید با خود بگویی که این حرف ها شعار است. اما تجربه حدود 20 ساله  در زندگی حرفه ای و البته مطالعه و بررسی صدها سال زندگی افراد موفق، نشان می دهد برای اینکه رسیدن به توانگری باید اقدامات مهمی کرد. 
4- امین عزیز، اولین و مهم ترین مولفه برای توانگری انضباط شدید در زندگی فردی است. با انضباط شدید می توان عدم قطعیت ها، شرایط رکود و نامساعد را به آسانی پشت سرگذاشت. شاید مهم ترین معضل اغلب ما بیماری بی انضباطی است که البته از آن بی خبر هم هستیم! 
5- دومین موضوع مهم برای توانگری، ممارست و اختصاص وقت روزانه برای رسیدن به اهداف است. البته مساله این جا است که بسیاری از ما حتی اهداف کوتاه مدت نیز در زندگی خود نداریم و انتظار کسب موفقیت های بزرگ در زندگی داریم. 
کسی را می شناسم که در تمامی مسابقات پیامکی صدا و سیما هر روز ثبت نام می کند به امید آنکه در مسابقه ای برنده شود و زندگی اش دگرگون شود. البته به او پیشنهاد کردم که کمی درباره آمار و احتمال مطالعه کند. برای رسیدن به توانگری در زندگی نمی توان با آمار و احتمال زندگی کرد! 
6- شاید بزرگترین مساله امروز بسیاری از ما نداشتن رویایی شفاف است. باید این را هم اضافه کرد که رویا داشتن لازم هست اما هرگز کافی نیست! برای رسیدن به رویاها باید هر روز اقدام کرد. 
7-در روزگار گذشته تماشای تلویزیون یکی از مهم ترین دلایل اتلاف وقت و زندگی بود . اما امروز من بسیار بعید می دانم علاوه بر تلویزیون، جوانی که روزانه چندین ساعت سرگرم اینستاگرام، تلگرام،فیس بوک و ... فرصتی برای اندیشیدن، برنامه ریزی، رویاپردازی، هدف گذاری و اقدامات موثر در زندگی داشته باشد. 

آرزوی من توانگری همه ایرانیان به ویژه جوانان این کشور است. امیدوارم نگارش این سطور به بازنگری و «دوباره فکر کردن» در زندگی کمک نماید. 
سید محمد اعظمی نژاد
تهران-28 فروردین 1395


کارگاه آموزشی: با انتخاب خود بزرگ شوید...
جمعه 1395/01/27 ساعت 09:17 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( دیدگاه ها )


در این کارگاه آخرین دستاوردهای پروفسور جیم کالینز و همکارانش را با هم مرور خواهیم کرد. 

هزینه ثبت نام برای هر نفر: ی  200 هزار تومان

  • در صورت ثبت نام تا پایان فروردین 25 درصد به شما تعلق خواهد گرفت. 
  • اولویت حضور با کسانی است که زودتر ثبت نام نمایند.
  • برای ثبت نام های گروهی(بیش از 5 نفر)، 10 درصد تخفیف در نظر گرفته خواهد شد. 

راه های تماس برای ثبت نام: 

  • شماره تماس 09122101611 
  • ایمیل azaminejad@gmail.comابزار پاسخگویی با دیپلماسی و هوشمندی
جمعه 1395/01/27 ساعت 05:03 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( دیدگاه ها )
  • روزنامه دنیای اقتصاد- پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۵
سیدمحمد اعظمی‌نژاد    
رئیس کمیته آموزش و پژوهش-انجمن مدیریت ایران 
منبع: mindtools
سال‌ها پیش فیلسوف چینی لائو تزو گفته بود:«همیشه پاسخی هوشمندانه بدهید، حتی اگر رفتاری نابخردانه می‌بینید!»فرض کنید یکی از کارکنان، نتیجه کار خود را ارائه می‌کند. او از عملکرد خود خوشحال به نظر می‌رسد، اما به خوبی واضح است که وی آمادگی لازم را نداشته و ارائه‌ای ضعیف و ناهماهنگی به نمایش گذاشته و شما را به واسطه این عملکرد خود ناامید کرده است.  قبل از اینکه کسی اتاق را ترک کند، او از شما درباره کیفیت ارائه‌اش بازخورد می‌‌گیرد؛ به او می‌‌گویید نحوه ارائه‌اش بسیار درهم و برهم و ناهماهنگ بوده است و از وی انتظار بیشتری داشته‌اید. جای تعجب نیست او از این بازخورد ناراحت می‌شود و احتمالا برای نظری که به او داده‌اید دچار پشیمانی می‌شوید. شما می‌خواستید با او صادق باشید، اما قصد صدمه زدن به احساسات او به ویژه در جلوی دیگران را نداشتید. و یک ماه بعد همان همکار استعفای خود را برای شما ارسال می‌کند.هریک از ما ممکن است چنین تجربه‌ای داشته باشیم، اما شاید بتوان با رعایت ظرافت‌های رفتاری اقداماتی کرد که با وجود بازخوردها و نظرات آسیبی به احساسات افراد وارد نشود. وقتی ما در ارتباطات خود سنجیده عمل می‌کنیم، می‌توانیم روابط خود را به خوبی حفظ کنیم و برای خود اعتبار ایجاد کنیم. در این نوشتار راهکارهایی برای توسعه این کیفیت مهم در ارتباطات ارائه خواهد شد.مفهوم تدبیر چیست؟ 
«تدبیر» توانایی گفتن حقیقت به گونه‌ای است که احساسات و واکنش‌های افراد در نظر گرفته شود. این توانایی اجازه می‌دهد بازخوردهای بسیار دشوار را به افراد ارائه دهید، اطلاعات حساس و مهم را به گونه‌ای درست منتقل کنید و با حفظ رابطه خود با افراد، صحبت خود را به درستی بازگو کنید. تدبیر از اجزای مهمی مانند هوش هیجانی، احترام، احتیاط، خودآگاهی، اندیشه، مهربانی، ظرافت، صداقت، دیپلماسی و حسن نیت تشکیل شده است. اما چرا رفتار سنجیده مهم است؟ اول اینکه با تدبیر می‌توان اخبار بد و بازخوردهای انتقادی نسبت به عملکرد حرفه‌ای یا شخصی افراد را به آنها ارائه کرد. دوم اینکه رفتار سنجیده، موجب ایجاد و تقویت اعتبار فردی می‌شود. وقتی فردی رفتاری سنجیده می‌کند، نشان می‌دهد از سطح بلوغ، حرفه‌ای‌گری و جامعیت برخوردار است. سوم آنکه تدبیر موجب می‌شود هر یک از ما حسن رفتار را به‌عنوان یکی از نکات مهم در برنامه توسعه‌ای خود قرار دهیم. و در نهایت رفتار سنجیده می‌تواند در بروز بسیاری از تعارضات جلوگیری و از آن مهم‌تر زمینه‌های تعامل مشترک با افراد ایجاد کند؛ بنابراین تدبیر دارایی مهمی در ارتباطات بین فردی به شمار می‌آید. اقدامات زیر می‌تواند برای رفتارهای باتدبیر بیشتر به شما کمک کند:

1) قبل از صحبت کردن، فکر کنید! تا به حال چندبار پیش آمده است که به سرعت صحبتی کرده باشید و سپس از آن گفته ابراز تاسف کرده باشید؟ سعی کنید برای ارتباط با دیگران با استفاده از هوش هیجانی و همدلی به آنها گوش دهید. مهم‌تر از هر چیز نیز ایجاد اعتماد در افراد است. یادتان باشد مخاطب شما آنقدر هوشمند هست که به راحتی متوجه صداقت و مهربانی شما ‌شود. 

2) در زمان مناسب اقدام کنید. فرض کنید یکی از همکاران شما به تازگی متوجه شده است که به دلیل عملکرد نامناسب خود، از طرف رئیس کسر پاداش شده است. از طرفی هم شما مطلع می‌شوید که برای عملکرد خوب خود مورد تشویق قرار گرفته‌اید. آیا هم‌اکنون زمان مناسبی برای دادن این خبر خوب به همکارتان است؟ مسلما خیر! یکی از مهم‌ترین نشانه‌های تدبیر، صحبت در زمان مناسب است. قبل از شروع به صحبت، موقعیت زمانی را به خوبی در نظر بگیرید و با احتیاط سخن بگویید. 

3) در انتخاب «کلمات» دقت کنید. انتخاب واژگان هنگام گفت‌وگو با دیگران می‌تواند به میزان زیادی مخاطب را تحت تاثیر خود قرار دهد. برای مثال، بهتر است هنگام صحبت با افراد آنها را به‌طور مستقیم مورد خطاب قرار ندهید: «بهتر است دفعه بعد این کار را بهتر انجام دهید!» این گونه صحبت کردن ممکن است افراد را در لاک دفاعی و مقاومت ببرد. اما شاید بتوانید با کمی با آرامش بیشتر و البته غیرمستقیم همان منظور را بیان کنید: «من فکر می‌کنم ارائه شما می‌تواند بسیار قوی‌تر باشد، اگر وقت بیشتری برای پژوهش و مطالعه بگذارید.»به ویژه هنگام ارائه انتقادهای سازنده، استفاده از کلمه «من» بسیار مهم است؛ چرا که با گفتن این واژه شما مسوولیت و مالکیت انتقاد ارائه شده را مستقیما به عهده می‌‌گیرید. به‌عنوان مثال بگویید: «من نگاه متفاوتی به این موضوع دارم.» از طرفی وقتی در یک گفت‌وگوی پرتنش هستید، تا جایی که می‌توانید کوتاه و مختصر سخن بگویید تا شانس بروز تعارضات بیشتر را کمتر کنید. 

4) به زبان بدن خود توجه کنید. زبان بدن شما، به‌طور مستقیم بخش مهمی از تدبیر رفتاری‌تان را به مخاطب منتقل می‌کند و باید زبان بدن با نوع پیامی‌که قرار است به فرد منتقل شود، همخوانی داشته باشد. تقویت زبان بدن یکی از مهم‌ترین کارها برای ارتباط موثر با افراد است (این ابزار قبلا در همین ستون معرفی شده است). 

5) هرگز از خود واکنشی هیجانی و احساسی بروز ندهید. وقتی دچار عصبانیت یا ناراحتی هستید، بروز رفتاری سنجیده و باتدبیر بسیار دشوار خواهد بود؛ بنابراین قبل از دادن هر پاسخ یا واکنش در این حالت به خود آرامش بدهید. یاد بگیرید چگونه احساسات خود را در محیط کار (یا خانه!) کنترل کنید. از محیطی که در آن تنش وجود دارد - حتی برای دقایقی - خارج شوید. کمی استراحت یا پیاده روی کنید یا سعی کنید تنفس عمیق داشته باشید تا دوباره خونسردی خود را به دست آورید. این موضوع نیز بسیار مهم است که ببینید چه چیزی موجب می‌شود رفتاری نسنجیده داشته باشید. 
یادتان باشد صبوری وسنجیده رفتار کردن رسم بازی مدیریت است!


برچسب‌ها: رهبری , مدیریت ,

لینک های مرتبط: لینک مقاله در روزنامه ,

تاثیر مهم تکرار و تمرکز
یکشنبه 1395/01/22 ساعت 10:29 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( دیدگاه ها )
حدود سال 1375 فرصت بیشتری برای انجام یکی از ورزش های فوق العاده و مورد علاقه ام- ورزش رزمی جودو- را داشتم. آن سال ها به گمانم به تازگی موفق به دریافت کمربند بنفش یا سبز شده بودم که البته جز رده های مهارتی میانی این ورزش است. 
توضیح اینکه فرصت طلایی برای من حضور در باشگاه نیروی انتظامی در آن سال ها بود که تقریبا 90 درصد ورزشکاران آن اعضای تیم ملی کشور-از جمله پهلوان محمود میران عزیز-  برای گذراندن دوران مقدس سربازی حضور داشتند و این موجب شده تا حریفان تمرینی قدرتمندی داشته باشم و البته آنها نیز در هنگام تمرین با من کمی نفس می گرفتند! 

در یکی از روزهای کلاس؛ جودوکاران بسیار حرفه ای  از باشگاه دیگر مهمان باشگاه ناجا بودند. معمولا رسم برآن است که پس از تمرینات اولیه حریفان از دو طرف به وسط تاتومی(تشک مخصوص جودو) دعوت می شوند و به مبارزه می پردازند و بقیه به تشویق دو مبارز می پردازند و به نوعی نمایش قدرت دو باشگاه است. 
بیشتر افراد حاضر در باشگاه کمربند مشکی و بالاتر و دارای مقام های کشوری یا آسیایی بودند و بنابراین تقریبا خیالم راحت بود که برای مبارزه فراخوان نخواهم شد، در حال خود و تماشای مبارزه بودم که ناگهان استاد مرا به عنوان نفر بعدی مبارزه با نماینده باشگاه مهمان فراخواند. نفر مقابل کمربند مشکی دان 2 و سال گذشته مقام چهارم در آسیا را کسب کرده بود! 
تا آن روز تکنیک ها و فنون زیادی در جودو آموخته بودم اما واقعیت آن است هرگز برهیچکدام برای اجرا در چنین سطحی مسلط نبودم. 
مبارزه شروع شد، حریف مقابل کاملا" می دانست برتری کامل دارد بنابراین با حرکت های نمایشی منتظر فرصتی برای اجرای یک فن کامل و ضربه فنی بود. 
اما ناگهان اتفاق عجیبی افتاد. در کسری از ثانیه او ضربه فنی شده بود! برایم غیرقابل باور بود. طی آن سال ها و از میان ده ها فن جودو، یکی از ساده ترین آنها - آشی بارای-که هر روز آن را بارها و بارها تمرین کرده بودم به قدری کامل و ایدآل اجرا شد که حریف دچار ضربه فنی کامل شد! 
از این اتفاق هم خوشحال بودم هم ناراحت. خوشحال برای خودم و ناراحت برای حریف مقابل چرا که بی تردید او بسیار قوی تر و مسلط بود. 
اما شانس به کسی روی می آورد که آمادگی کامل برای دریافت آن را دارد. 
آن روز چند درس مهم گرفتم: 
1- همیشه باید برای چالش آماده بود. 
2- تکرار، تمرین و تمرکز بدون تردید، نتیجه می دهد. 
3- هیچگاه نباید هیچ موقعیت و حریفی را دست کم گرفت. 

سیدمحمد اعظمی نژاد
تهران-22 فروردین 1395

برچسب‌ها: جودو , درس آموخته , 
نظر سنجی
به نظر شما نقش هریک از ما برای بهبود کیفیت زندگی خود در کشور چقدر است؟

دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Instagram